De prijs van ons voedsel blijft maar stijgen

De voedselprijzen in de wereld zijn in de laatste maand van 2010 naar een nieuw record gestegen. Ten opzichte van december 2009 stegen de voedselprijzen met 25%. De stijging van de voedselprijzen wordt voornamelijk veroorzaakt door de snelle prijsstijging van suiker, tarwe en olie. De prijzen van voedsel zijn sinds de voedselcrisis in 2008 niet meer zo hoog geweest. De Verenigde Naties zijn bezorgd over deze ontwikkeling. In 2008 ontstonden er zware rellen in ondere andere Haiti en Egypte door de stijgende voedselinflatie. Indien de voedselproductie niet snel wordt opgeschroefd worden het moeilijk jaren en zal de prijs van commodities en voedsel in 2011 blijven stijgen, aldus de VN.
De voedselindex van de FAO (Food and Agriculture Organization), steeg in december voor de zesde maand op rij. De index, waarin de prijs van 55 verschillende grondstoffen en soorten voedsel wordt bijgehouden, steeg naar 214,7 punten. Dat is een stijging van bijna 5% ten opzichte van de voorgaande maand. De index van de voedselprijzen komt voor het eerst uit boven het oude record van 213,5 punten dat in juni 2008 werd bereikt.
De prijs van ons dagelijkse voedsel stijgt enorm. Vrijwel alle soorten voedsel werden duurder in 2010. We zijn steeds meer geld kwijt aan ons eten en drinken. Zo steeg de koers van broodtarwe in Europa met 91% in 2010 en dat is te merken aan de prijs van een half bruin bij de bakker. De Europese melkprijs steeg vorig jaar 21%, de boterprijzen in Europa stegen in 2010 met 16% op jaarbasis en ook een kilo Edammer kaas was zo’n 16% duurder in vergelijking met het voorgaande jaar. Door de toenemende vraag vanuit China steeg ook de prijs van Europese maïs. Maïs werd in 2010 bijna 70% duurder. Dat u meer gaat betalen voor uw bakkie koffie, schreef ik al eerder, maar de suiker die u daar wellicht in doet is ook duurder geworden door vertraagde oogsten in Brazilië. Ook is ditzelfde Zuid-Amerikaanse land de boosdoener voor de hogere prijs van uw verse jus d' orange. De prijs van sinaasappels steeg afgelopen jaar zo’n 25%. De bovenstaande percentages van de soorten voedsel zijn slechts de stijging op jaarbasis, dus de prijsstijging tenopzichte van het voorgaande jaar. Wanneer we de prijzen van nu gaan vergelijken met die van tien jaar geleden krijgen we een nog beter beeld van de enorme snelheid van de voedselinflatie in het afgelopen jaar.
De FAO houdt prijsindexen bij van verschillende soorten grondstoffen. Hieronder een overzicht. De vleesprijsindex is in de afgelopen tien jaar met 51,1% gestegen. De index van de melkproducten steeg in vergelijking met een decennia geleden 94,4%. De granenindex steeg met 176,7% en de prijsindex van suiker steeg met 223,6%. Absolute ‘uitblinker’ is de index van olie & vetten. Olieproducten werden in de afgelopen tien jaar wereldwijd 286,8% duurder.

In landen als India (waar ze een chronische voedselinflatie kennen) probeert de overheid er alles aan te doen om de prijzen van voedsel te laten dalen. Het heeft echter weinig effect. In december steeg de prijs van voedsel tot boven de 14%. De inflatiecijfers in de westerse economieën zijn door biflatie (de schuldgerelateerde producten dalen nog in prijs) nog te overzien, al stijgt de inflatie in verschillende Europese landen al weer flink. De inflatie in de Eurozone is voor het eerst sinds de kredietcrisis boven de 2% uitgekomen. Uit cijfers die Eurostat deze week publiceerde bleek dat het inflatiepercentage in de Eurozone is gestegen tot 2,2% in december, hoger dan het streefdoel van 2% die de Europese Centrale Bank hanteert. De inflatie in Europa steeg met 30 basispunten ten opzichte van november.
Er komen steeds meer mensen bij op deze aarde. Naar verwachting zal in 2011 de wereldpopulatie de 7 miljard bereiken. De vraag naar voedsel zal dus blijven stijgen en de prijs van het voedsel zal voornamelijk worden beïnvloed door de productie en de oogsten. Landen zoals China en India expanderen in fors tempo en de groeiende vraag zal de komende jaren voornamelijk daar vandaan komen. Ook de stijgende olieprijs zal er mede voor zorgen dat voedsel niet zomaar goedkoper zal worden. De enige optie die ik zie die een significante daling van de voedselprijzen kan veroorzaken is een (nieuwe) crisis. De olieprijzen en grondstofprijzen daalden snel nadat het in 2008 fout ging met Lehman Brothers. Hoewel natuurlijk niemand zat te wachten op een recessie kreeg de voedselinflatie wel weer wat lucht.
Momenteel staan de voedselprijzen dus op een recordhoogte en het is slechts een kwestie van tijd voordat de olieprijs de $100,- zal aantikken. Geen goed vooruitzicht voor ons allen die voedsel consumeren, maar helemaal funest voor de allerarmsten op aarde. De wereldwijde voedselproductie moet overigens volgens de FAO in 2050 met 70% zijn toegenomen om de gehele wereldbevolking te voorzien van eten. Volgens een schatting van de FAO zijn er over 40 jaar ongeveer 9,1 miljard monden te voeden.
Koen Dil







![[Most Recent Quotes fromwww.kitco.com]](http://www.kitconet.com/charts/metals/silver/t24_ag_en_usoz_2.gif)
![[Most Recent Quotes fromwww.kitco.com]](http://www.kitconet.com/charts/metals/gold/t24_au_en_usoz_2.gif)
![[Most Recent Quotes from www.kitco.com]](http://www.kitconet.com/charts/metals/silver/t24_ag_en_euoz_2.gif)
![[Most Recent Quotes from www.kitco.com]](http://www.kitconet.com/charts/metals/gold/t24_au_en_euoz_2.gif)
Reacties
Nixon toch neem ik aan?
bit.ly/MoneySupply. Dat geld moet ergens naar toe. Inflatie komt niet door prijsstijgingen (of speculatie), maar precies omgekeerd, prijsstijgingen komen door inflatie, monetaire inflatie wel te verstaan en in casu Biflatie!
Citaat:
Zo te lezen, spelen de speculanten die met voedsel lopen te speculeren, wel degelijk een grote rol. Hup, weg met die lui!
Als de beurs keihard daalt, komt het door speculatie. Als voedselprijzen exploderen, komt het door speculatie. Als de olieprijs hard stijgt, zijn het de speculanten. Als voedselprijzen keihard dalen, de beurs heel hard stijgt en de olieprijs in 4 maanden tijd van 147 dollar naar 33 dollar daalt, speelt speculatie ineens geen rol meer en hoor je niemand. Heel vreemd.
Probeer eens zelf na te denken ipv klakkeloos te kopiëren wat journalisten en zo'n organisatie je vertellen.
Laten we op de kortere termijn daarom eens kritisch kijken naar de ECB, die sinds de invoering van de euro al 9 jaar lang elk jaar de geldvoorraad euro's met 10% laat toenemen (bijdrukken dus: nl.wikipedia.org/wiki/Bestand:M3_Eurozone.png). Je gulden van toen is je euro van nu of nog minder. Is jouw inkomen ook met ruim 100% gestegen? Een gulden uit 1982 is nu omgerekend € 0,08 waard. De dollar is sinds de oprichting van de Fed in 1913 met 99% in koopkracht gedaald. Het is niet voor niets dat mensen goud en zilver kopen: dat kun je nl. niet bijdrukken. Een gouden tientje uit 1933 kost nu € 216: ow.ly/3zqmm. Is goud zo duur of ons geld zo in waarde gekelderd? Voor mij is het wel duidelijk!
Wees voorzichtig: Geen enkel fiatgeldstelsel heeft het ooit overleefd.
Ik ben het met je eens dat goud niet duur is, mdaar dat ons geld, of dat nou een euro is of een dollar in waarde is gedaald, maar het is een feit van een half wit brood bij de plaatselijke bakker met meer dan 50% gestegen is in de afgelopen twee jaar. Of je nog een gudlen had of niet, dat had toch wel gaan gebeuren, want de vraag komen uit de opkomende landen en daar heeft de westerse economie ook mee te maken.
Eerst waren het de speculanten en nu zijn het de Chinezen en Indiërs.
Ons geld wordt met de dag goedkoper en daardoor stijgen de prijzen. Prijsstijgingen zijn het gevolg van inflatie, niet de oorzaak.
De overheid is onmachtig, doet al veel te veel en daar ligt de bron van het probleem. Vertrouw niet op de overheid, want een minder betrouwbare partner is niet te vinden.
QE is niet vernietigend. Het effect van QE op dit moment in NIHIL. Het gaat om basisgeld en geen 'echt' geld. Het bevindt zich niet in het maatschappelijk verkeer, maar staat bij de Fed geparkeerd, die daar 0% rente over betaalt. Effect: nul. De kans is aanwezig dat er ooit wel hyperinflatie van komt, maar dan zijn we vele jaren verder; nu in de komende 2-3 jaar heeft QE geen enkel effect. Iedereen kletst elkaar op dit punt ook weer na. Denk eens voor jezelf! Mijn tip: lees nog eens wat artikelen op internet over QE. In mijn boek dat over enkele maanden verschijnt, staat het ook uitgebreid uitgewerkt. Voor nu: I rest my case.
RSS lijst met reacties op dit artikel