Miscellaneous: een rondje mediakoppen over het Coronavirus, goud, olie en crypto (deel 1)

Het is geen toeval dat bovenstaande onderwerpen in dit meerdelige artikel tezamen aan bod komen. Ze halen alle de voorpagina’s van binnenlandse en buitenlandse media. Het ene onderwerp beïnvloedt ook het andere of draagt er gevolgen van. Wanneer we het Coronavirus aan bod laten komen, dan spreken we ook over de economische gevolgen nationaal en internationaal. Die economie is van invloed op de olieprijs. Goud en crypto zijn dan weer in meer of mindere mate vluchtheuvels (‘safe havens’) wanneer de aandelenbeurzen slecht presteren. Beleggers gaan immers altijd op zoek naar iets dat in waarde toeneemt. Waar ze nog met hun geld terecht kunnen zodat het opbrengt of tenminste veilig(er) gesteld wordt. Aandelenbeurzen horen de staat van een economie te weerspiegelen. Al deinen ze in steeds heviger mate mee met de hoeveelheid fiatgeld dat de markten bereikt. Onwaarschijnlijk véél fiatgeld dezer dagen, want er wordt per opbod met miljarden, met duizenden miljarden gesmeten dat het niet mooi meer is. In de vorm van ‘reddingsplannen’, bailouts en ‘steunmaatregelen’. Dit verstoort ook enorm de normale werking van een economie. Kortom: het hangt allemaal aan mekaar vast, is zeer verstrengeld. Is het als een Gordiaanse knoop geworden voor u? Dan hopen we die met dit meerdelige artikel toch enigszins te kunnen ontwarren.

De gevolgen

Nog typerend aan genoemde vier hoofdonderwerpen in de pers is dat elke vorm van normaliteit zoek is of lijkt. Ze bevinden zich, deze markten, niét in de toestand die je zou kunnen of mogen verwachten. Niets is nog ‘normaal’, vanzelfsprekend of logisch. Het Coronavirus, tja, een pandemie is wel een héél abnormale gebeurtenis. We noemden het eerder al de trekker van de revolver die ermee overgehaald is. Inzender ‘J’, die we veel dank verschuldigd zijn voor zijn schitterend werkstukje, zegt het nog veel duidelijker en mooier dan ondergetekende kan. Vat e.e.a. zeer adequaat samen. De gevolgen van dit ‘natuurfenomeen’…(we moeten dit tussen aanhalingstekens plaatsen want er is nog steeds geen eenduidige oorzaak)? We zullen ze moeten dragen; de menselijke drama’s. De economische rampen die op hun beurt voor nog meer tragedies zullen zorgen. De wereld en zijn bevolking zal ook dit te boven komen hoor. Maar in welke staat zullen we hier uit komen, allemaal; de gevolgen dragend in meer of mindere mate. De overlevenden dan(!) De ene zal zware verliezen oplopen in zijn beleggingsportefeuille. Een ander verliest iets veel kostbaarder en onvervangbaar: een familielid, een gezinslid! Nog iemand zal sikkeneurig zijn omdat zijn favoriete sterrenrestaurant de deuren moest sluiten.

Lessen…niet geleerd

De lessen die niet geleerd werden. Die nooit geleerd worden. De mensheid of toch zeker het gros van de (gekozen!) bewindvoerders leeft a.h.w. van dag tot dag. Of toch tot de volgende verkiezingsronde. Michael Moore, de Oscarwinnaar die de ene na de andere meesterlijke docufilm maakt, berekende hoeveel tijd Amerikaanse Congresleden besteden aan zich herverkiesbaar proberen stellen. Het moet even uit het hoofd maar het is een percentage rond de 80 procent. Iets meer nog zelfs, denken we. We lezen bijvoorbeeld een wetenschappelijk artikel uit 2015. Nog geen eeuwigheid geleden, toch, zelfs in tijden dat alles sneller dan snel moet. ‘Planning for the Next Global Pandemic’ is de titel. Het opent als volgt, en het is één grote waarschuwing van de medische, wetenschappelijke wereld. Dat er lessen moeten getrokken worden uit het Ebola virus.

‘Toekomstige globale pandemieën’

‘In order to mitigate human and financial losses as a result of future global pandemics, we must plan now. As the Ebola virus pandemic declines, we must reflect on how we have mismanaged this recent international crisis and how we can better prepare for the next global pandemic. Of great concern is the increasing frequency of pandemics occurring over the last few decades. Clearly, the window of opportunity to act is closing. This editorial discusses many issues including priority emerging and re-emerging infectious diseases; the challenges of meeting international health regulations; the strengthening of global health systems; global pandemic funding; and the One Health approach to future pandemic planning. We recommend that the global health community unites to urgently address these issues in order to avoid the next humanitarian crisis.’ Tot daar. De zwarte druk is van ondergetekende. Gezondheidsissues zijn naar de achtergrond gedrukt, toch, omdat de economische prevaleerden. We waren tevoren niet voorbereid, op Ebola. We zijn duidelijk nog steeds niet voorbereid op de wereldcrisis die het Coronavirus veroorzaakt. Maar zullen we er ditmaal wel lessen uit trekken? Fat chance…

‘Scenario’s coronacrisis (26 maart 2020)’

Het Centraal Planbureau (CPB) ziet vier scenario’s van hoe het Coronavirus zich zal ontwikkelen. De gevolgen ervan. Maatschappelijk, economisch, financieel. ‘In alle scenario’s resulteert een recessie, het bbp krimpt in 2020 met 1,2% tot 7,7%.’ Voor wie nog enige illusies had, is dit wel een heel ontnuchterend stuk. Het kan gaan van ernstig maar nog draaglijk. Tot een ware ramp op allerlei gebieden. Lezenswaardig, dus zeker tot u nemen zo u wilt!

‘COVID-19 CORONAVIRUS PANDEMIC’

Worldometers.info geeft een nuchtere stand van zaken op het gebied van het Coronavirus. De cijfers, naakt en neutraal, nietszeggen en tegelijkertijd àlles zegend. Biflatie volgt het virus en alles wat er rond draait reeds sinds januari 2020. We kregen onlangs nog een schriftelijk compliment hiervoor aan (terwijl mensen, lezers in dit geval, zo al uiterst karig zijn met uitingen van goedkeuring.) We zouden zeggen: graag gedaan! Maar dat is helemaal niet waar. Zich elke dag weer, maanden lang, verdiepen in eenzelfde onderwerp. Terwijl de materie uiterst deprimerend is vanzelf. Maar we hebben deze taak vrijwillig op ons genomen, en nu moeten we ook doorzetten. Doorgaan de bittere pil, pillen te blijven slikken. Het zij zo. Ook doorheen volgende ‘nuchtere’ cijfers en getallen van vrijdag 27 maart 2020 schijnen weer méér tristesse, droefheid, verdriet en pijn door. ‘Last updated: March 27, 2020, 09:21GMT:

Coronavirus Cases:

537,787

Deaths:

24,145

Recovered:

124,564′.

De 15 zwaarst getroffen landen uit 199

Country,
Other
Total
Cases
New
Cases
Total
Deaths
New
Deaths
Total
Recovered
Active
Cases
Serious,
Critical
Tot Cases/
1M pop
Tot Deaths/
1M pop
USA85,612+1771,301+61,86882,4432,1222594
China81,340+553,292+574,5883,4601,034572
Italy80,5898,21510,36162,0133,6121,333136
Spain57,7864,3657,01546,4063,1661,23693
Germany47,278+3,340281+145,67341,324235643
Iran29,4062,23410,45716,7152,74635027
France29,1551,6964,94822,5113,37544726
Switzerland11,811194+213111,4862031,36522
UK11,65857813510,9451631729
S. Korea9,332+91139+84,5284,665591823
Netherlands7,43143436,99476143425
Austria7,129+22058+92256,846967926
Belgium6,2352206755,34060553819
Canada4,043392283,7761201071
Turkey3,62975263,528′136430.9

Spijkers in koppen

‘Nu is het China dat een inreisverbod voor buitenlanders aankondigt’. ‘Meeste besmettingen ter wereld nu in de VS’. ‘Coronavirus: Trump plans to rank US counties by risk in bid to reopen economy’. ‘Food Workers Getting Sick Is the Latest Threat to World Supply‘. ‘Architect in Italy turns shipping containers into hospitals for treating Covid-19′. ‘Ophef in Nederland over tekort aan stoffen voor coronatests: creëert farmabedrijf bewust schaarste?‘ ‘Nederlandse aanpak van het coronavirus en veelgestelde vragen’. ‘Actuele informatie over het nieuwe coronavirus (COVID-19)’.’DA’S LIEF: SIRE START CAMPAGNE VOOR BEHULPZAME NEDERLANDERS IN CORONATIJD’. ‘LIVEBLOG CORONAVIRUS: ORGANISATIE STELT GRATIS TABLETS BESCHIKBAAR AAN SENIOREN‘. ‘Dit moet u weten over het Coronavirus‘. ‘Xi trumps Trump with global charm offensive’.

Beelden zeggen meer dan…

Eén reactie

  1. Goed, dat Duitsland zijn overcapaciteit, met name op het gebied van IC-plaatsen in geval van nood ook wil delen met Nederland, zoals intussen al ernstig zieke coronapatiënten uit Spanje en Italië naar onze oosterburen worden overgebracht. Een vette pluim voor Duitsland, als lichtpuntje in donkere tijden, is op zijn plaats (en mag in deze beschouwing
    niet ontbreken).

Geef een antwoord

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze website gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.