De rente van de één jarige Griekse staatsobligatie is donderdag 19 januari naar een nieuw record gestegen. De ‘yield‘ staat inmiddels boven de 466%, zie hieronder de grafiek van de ontwikkeling van de rente in het afgelopen half jaar (via Bloomberg). Een paar dagen geleden bracht de New York Times nieuwe cijfers naar buiten over de voortgang van de Griekse bezuinigingen. Deze laatste cijfers zijn zeer beroerd. Zo wil de Griekse overheid 30.000 ambtenaren ontslaan, maar zijn er pas 1.000 ambtenaren daadwerkelijk weg.

Tevens moeten de Grieken via een privatiseringsprogramma 65 miljard ophalen waarmee later de Europese hulp kan worden terugbetaald. Van die 65 miljard euro is er op dit moment slechts 2 miljard euro opgehaald. Misschien het meest schrikwekkende is het aantal bedrijven dat failliet gaat. In 2010 gingen er maar liefst 68.000 bedrijven in Griekenland over de kop.
Ook blijkt donderdag dat Europese landen meer financiële hulp aan de Grieken uitsluiten, indien Griekenland geen overeenstemming bereikt met de private schuldeisers. Indien dit scenario uitkomt, zal Griekenland vrijwel zeker de uitstaande schulden niet meer terug kunnen betalen en zal er een default plaatsvinden. De onderhandelingen tussen de Griekse regering en het Institute for International Finance (IIF) verlopen sinds het begin al zeer stroef. Het moge dus duidelijk zijn dat het land zich op de rand van faillissement begeeft. Lees ook: Greece, creditors make little progress as clock ticks


