Zoals we al eerder schreven is een gebrek aan goed onderpand één van de grootste problemen bij banken. Het is tevens een feit dat banken de afgelopen tijd heel afhankelijk van de ECB zijn geworden. Via LTRO’s en standaardleningen is het afwachten tot de volgende stap: ELA. ELA staat voor Emergency Liquidity Assistance. De ELA is in het leven geroepen voor banken die geen gebruik meer kunnen maken van normale ECB faciliteiten, omdat het onderpand niet meer voldoet. Meer over het ELA-mechanisme is hier te lezen.

Één van de redenen hiervoor zou kunnen zijn dat de gehele markt voor Spaans onderpand op dit moment aan het instorten is. Tot deze conclusie kwam FT Alphaville aan de hand van Chris Clark van ICAP, observant van deze markt. Zijn verhaal komt er op neer dat Spaans onderpand steeds minder vertrouwd wordt door de financiële markten en daardoor wordt dit onderpand ook minder verhandeld. Hetzelfde gebeurde al in Griekenland, Ierland en Portugal. In Italië was dit in mindere mate een probleem.

Niet alleen normale marktparticipanten hebben hiermee te maken, ook centrale banken spelen dit spel mee. Zo kwam begin april naar buiten dat zowel de Duitse Bundesbank als de Oostenrijkse Centrale bank geen onderpand van banken meer aanneemt die gegarandeerd zijn door landen die gered zijn via noodpakketten door de EU en het IMF. De sterkere centrale banken willen dus absoluut geen risico lopen. Dit betekent dat Griekse, Ierse en Portugese obligaties vanaf mei niet meer geaccepteerd worden door beide centrale banken. De PIIGS krijgen het zo dus nog moeilijker.

Interessant wordt het echter pas wanneer reuzen als Italië en Spanje eveneens moeten aankloppen voor hulp. Nu het nog om kleine bedragen gaat is de schade gering en te overzien. Straks is dat een heel ander verhaal. In het Target2-systeem draait het duidelijk uit op een flinke onevenredigheid. Target2 staat voor: Trans-European Automated Real-time Gross settlement Express Transfer system. Het is een internationaal betalingssysteem waar de banken, centrale banken en overheden gelden naar elkaar toeschuiven, waarover overigens hier meer.