De recente verlaging naar het huidige rentetarief van 0,25% was al een soort wanhoopsactie, maar het zal waarschijnlijk niet voldoende zijn om de boel draaiende te houden. Uit een een bericht van Bloomberg blijkt dat de Europese Centrale Bank overweegt om een negatieve rente in te voeren voor banken die hun cash bij de centrale bank willen stallen. Nu mogen banken dit nog gratis doen (dus tegen 0% rente), maar in de toekomst gaat het ze waarschijnlijk geld kosten. Negatieve rente dus. Hieronder de ontwikkeling van de rentetarieven van de ECB, de FED en de BoE sinds 2001. Klik op de afbeelding voor een grotere weergave.
Op Bloomberg staat te lezen: ‘Policy makers would reduce the rate for commercial lenders who park excess cash at the ECB to minus 0.1 percent from zero, said the people who asked not to be identified because the talks aren’t public. It would be the first time the central bank has adjusted interest rates by less than a quarter of a percentage point. The concept, which has been discussed by Governing Council members, doesn’t yet have a consensus, the people said.’
Negatieve rente hoort bij het monetaire experiment
Het is er nog niet helemaal door, maar we mogen er toch rustig vanuit gaan dat het cijfer nul niet meer de bodem is. Omdat dit allemaal hoort bij het monumentaal monetair experiment doet de ECB wel voorzichtig, want wat voor effect gaat dit hebben? Niemand die het weet. Daarom gaat er niet zoals gebruikelijk een kwartje vanaf, maar 0,1%. De waarde van de euro is door het nieuws gedaald. De huidige waarde van de euro ten opzichte van de dollar is $1,345.



