In de World Energy Investment Outlook 2014 van 3 juni j.l. kwam het Internationaal Energie Agentschap o.l.v. “onze” Maria van der Hoeven met een aantal niet mis te verstane uitspraken, die politici beslist niet zo maar naast zich neer kunnen leggen. Eén daarvan is dat er in de komende 20 jaar minstens voor $48 biljoen (12 nullen!) geïnvesteerd zal moeten worden om de energieproductie en levering zodanig op peil te houden dat het licht niet uitvalt. Hoofdeconoom Fatih Birol van dit instituut houdt zelfs rekening met power blackouts in Europa.
Volgens Birol zal Europa in de komende 10 jaar een kwart van haar energieproductie kwijt raken als gevolg van obsoletie (veroudering) van bestaande centrales. Daar komt bij dat intussen diverse centrales in een diepe crisis verkeren als gevolg van de gedeformeerde prijsstructuur zodat nieuwe projecten niet van de grond komen.
Volgens dit instituut ligt de marktprijs een slordige 20% onder de vervangingskosten. Europa zal dus nauwgezet naar dit probleem dienen te kijken i.p.v. vuurtje te stoken in Oekraïne (RB), dat ons nog zeer duur kan komen te staan als Poetin ons met zijn energiewapen een poets bakt..
Het Agentschap ziet als belangrijkste oplossing een grootschalige inzet vanrenewables als zonne-, hydro en andere duurzame energiebronnen die samen 60% van het gehele pakket aan investeringen zal moeten omvatten. De andere 40% zal gericht dienen te zijn op een veel efficiëntere benutting van energie zoals in nieuwe infrastructuur, betere isolatie, zuiniger verbruik en protectie tegen cybercriminaliteit. Dat moet meer opleveren dan het aanboren van schaliegas, olie en gas in de Arctische delen van de wereld of überhaupt van winning op zee, aangezien er ook nog “zoiets” als een CO2 probleem bestaat.
Met fossiele brandstoffen als de grootste vervuilers zitten we op basis van het huidige verbruik intussen aan te hikken tegen een temperatuurstijging van bijna 4 graden C. die regelrecht aanstuurt op een klimatologische kettingreactie. Het is bijgevolg een must om de huidige pollutie tegen 2030 minstens met 30% te hebben teruggebracht. Daarmee dient de rekening te worden verhoogd met nog eens $5 biljoen, terwijl er voor het bereiken van een grotere efficiëncy een schatting van $6 biljoen is gemaakt. Al met al komt dit neer op een equivalent van zeg maar het bruto mondiale product, uitgesmeerd over een periode van 20 – 25 jaar.
Bron: Edelmetaal-info.nl


