Kyle Bass, oprichter van hedge fund Hayman Capital, is inmiddels al een bekend gezicht op Biflatie.nl. Zijn calls over de Amerikaanse huizenmarkt, maar ook de Griekse schuldproblematiek, heeft hem een fortuin opgeleverd. Zijn gok tegen de Japanse obligatiemarkt is vooralsnog een black widow trade gebleken, maar alleen de toekomst zal uitwijzen wie goed en wie fout zat.
In zijn meest recente gastoptreden in een uitzending van CNBC maakt Bass een einde aan de mythe dat de wereld aan het ‘deleveragen’ zijn. De schuldenafbouw die volgens velen in volle gang is, ziet Bass nauwelijks terug in de cijfers. Sterker nog, de wereldwijde schuldenberg is in de laatste 10 jaar gegroeid van $80 biljoen naar 200 biljoen dollar. Een gemiddelde stijging van 10,7% per jaar. Het is de vraag hoe lang die door kan gaan nu de balansen van centrale banken gemiddeld 16% per jaar stijgen. Niet erg lang volgens Bass, die overheden alleen maar schuldposities ziet vergroten terwijl centrale bankiers een eindspel zijn begonnen van ongelimiteerde geldcreatie.
Terwijl Bass Europa en Japan nog niet ziet imploderen, geeft hij aan dat er wel degelijk verliezen zijn genomen. De Griekse schuldenruil is een voorbeeld van hoe obligatiehouders moeten bloeden om schuldenlasten in normale proporties te krijgen. Naar verwachting zal het hier echter niet bij blijven. Spaanse obligatiehouders, maar ook de Grieken door de nieuwe schuldenverlichting, moeten waarschijnlijk in de nabije toekomst flink gaan afschrijven op hun bezittingen.
Wellicht zijn grootste zorg betreft zijn thuisland. Amerika zit volgens Bass gevangen in een politiek tweespalt waarin beide partijen weigeren ook maar een centimeter toe te geven op de ander. Terwijl de fiscale afgrond (Fiscall Cliff) op het land afdendert heeft de Amerikaanse huizenmarkt wellicht een bodem bereikt. Echter lijkt een stijging van huizenprijzen niet dichtbij: “Everyone who ever thought of buying a house, has bought a house”.
De reden waarom het als investeerder zo lastig is om rendement te blijven maken is volgens Bass even simpel als frustrerend: “The world sits at a place it has never been before in peace-time – as far as global debt balances and deficits – and that is why the global investing playbook is so hard.”


