René Tissen, RTLZ. | Als de politieke soep van de exorbitante verhoging van de zorgpremies van het nog niet eens geïnstalleerde kabinet Rutte II inderdaad zo heet gegeten wordt als nu het geval lijkt, wordt de middenklasse in Nederland in één keer weggevaagd. Dat gebeurt niet alleen feitelijk, maar vooral ook psychologisch. Het vertrouwen van burgers in hun persoonlijke toekomst is al dunnetjes en dreigt nu geheel weg te smelten. Als er al sprake is van een vorm van crisisbeleid van dit kabinet, dan maakt het een valse start en dat belooft niet veel goeds.

Schulden zijn het probleem, niet het bezit

De kritiek op het startblokken kabinet is niet mals en dat is geheel terecht, maar om andere redenen dan alleen de zorgpremie. Op voorhand heeft Den Haag duidelijk gemaakt dat het een beleid zal voeren dat de schuldencrisis versterkt in plaats van afremt of zelfs oplost. Beoogd premier Rutte had meteen duidelijk moeten maken dat hij een fiscaal beleid wil gaan voeren dat burgers en bedrijven in staat stelt om hun schulden af te bouwen, in plaats van die op te bouwen of in stand te houden. Dan wordt bijvoorbeeld de aflossing van een hypotheek fiscaal gestimuleerd. Of krijgen burgers de mogelijkheid van aflossing via hun pensioenopbouw.

Niet lastenverzwaring maar schuldenverlichting

Ik pleit voor anders denken in het kader van de schuldencrisis. Niet lastenverzwaring maar schuldenverlichting moet het uitgangspunt van beleid zijn. Zo geef je burgers weer zicht op de toekomst. Lees het hele artikel van René Tissen op RTLZ.