Laatste nieuws Coronavirus/Covid19: China versoepelt lockdown, terug aan het werk, op naar ‘business as usual’

0

‘Last updated: March 23, 2020, 08:17 GMT. De recentste officiële cijfers:
Coronavirus Cases:
341,387
Deaths:
14,746
Recovered:
99,040′. Opnieuw zijn er landen en territoria bijgekomen sinds onze laatste update van het Coronavirus en zijn verwoestende werk. 192 Zijn het er op maandag 23 maart 2020. Gisteren, 22 maart, deelde China mee dat het de stringente maatregelen van een lockdown versoepelt. Dat is alvast voor het voormalige epicenter van de uitbraak van het virus, Wuhan City en de hele provincie Hubei. Gezonde mensen mogen weer opnieuw aan het werk. Het publieke transport wordt gradueel ook tot zijn normale niveau hersteld.  

Effecten van lockdown

Twee maanden van uiterst rigoureuze lockdown, dat is ‘al’ wat het vergde. Vanaf 21 januari 2020. Wat een capabel bestuur, wat een veerkrachtig volk! We toonden u in de afgelopen maanden de harde, soms haast onmenselijke maatregelen, in schrift en video’s. Maar effectief was het allemaal wel, en het land oogst dan ook internationale bewondering in deze. Het is nu uitgerekend China dat op zijn beurt andere landen bijstaat in hun hoge noden. Je merkt o.i. hoe het individu er ondergeschikt is aan het grotere geheel. China als land, als entiteit, is belangrijker dan elke Chinees individueel. Het algemeen belang prevaleert voor alles. Maatregelen worden als bevelen opgevolgd en bliksemsnel toegepast. En dat voor een chain of command, een bevelsketen, van in het verre Beijing tot in provincies, steden, de kleinste dorpjes. Het zijn enkele van de (zeer weinige) voordelen van verlicht despotisme, verlichte dictatuur. Wie iets van de geschiedenis, zeker vanaf de inrichting van het communisme aldaar in 1949 afweet, begrijpt beter de mindset van de gemiddelde Chinees. Maar dan nog blijft het een zeer intrigerende natie en een volk…

WHO

Ook de Wereld Gezondheids Organisatie heeft niets dan lof voor de manier waarop het Coronavirus door China aangepakt is. Met in het achterhoofd steeds: het betreft hier wel het land met de grootste bevolking op aarde. 1,4 Miljard mensen oftewel bijna een vijfde van de wereldbevolking. De potentiële wereldramp die dàt had kunnen veroorzaken? Hoeveel verder van huis, hoeveel erger was de rest van de wereld er hoogstwaarschijnlijk aan toe geweest. Moest de Chinese regering net zo geaarzeld, getalmd en gecontempleerd hebben of nonchalant zijn geweest als sommige westerse besturen? De Engelse termen en uitdrukkingen swift action, go for it, doers instead of thinkers en no nonsense zijn de eerste die bij ons opkomen…

Ondertussen in Italië…

…als zwaarst getroffen land in Europa. China (zie grafiek) kende een piek in het aantal besmettingen na drie weken lockdown. Het land ging over tot zo’n lockdown bij de eerste 25 doden. In Italië was dat pas na de eerste 827 overlijdens. Natuurlijk is het uiterst belangrijk hoe een bevolking de strenge maatregelen opvolgt en toepast. Maar we mogen er toch de les uit trekken: hoe sneller een land, een volk in afzondering gaat, hoe sneller de grootste pijn qua besmettingen en overlijdens geleden is. Zo zagen we het VK heel lang talmen vanaf de uitbraak van het virus aldaar. Tot het land aan een inhaalbeweging bezig lijkt. Op tijd nog of te laat, dat houden we in het midden. Maar in ieder geval is de Britse maatregel waarover we reeds berichtten gisteren, vooruitstrevend en redelijk gedurfd. ‘The British Prime minister Boris Johnson and the UK government announced on Sunday that vulnerable people would be asked to stay at home for 12 weeks as part of “shielding measures” to slow down the spread of the COVID-19 coronavirus pandemic in the UK.’ We hopen maar dat dit ‘vragen’ ook als een bevel wordt begrepen door de betrokken 1,5 miljoen Britten en dit drie maanden lang! Het VK staat op plaats tien van zwaarst getroffen landen. Dat is maar één plaats hoger dan Nederland…

Waar gebeurt wat precies:

Country,
Other
Total
Cases
New
Cases
Total
Deaths
New
Deaths
Total
Recovered
Active
Cases
Serious,
Critical
Tot Cases/
1M pop
China81,093+393,270+972,7035,1201,74956
Italy59,1385,4767,02446,6383,000978
USA35,060+1,514457+3817834,425795106
Spain29,909+1,1411,813+412,57525,5211,785640
Germany24,8739426624,51323297
Iran21,6381,6857,91312,040258
France16,0186742,20013,1441,746245
S. Korea8,961+64111+73,1665,68459175
Switzerland7,724+250981317,495141892
UK5,6832811355,2672084
Netherlands4,20417924,023354245
Austria3,631+491693,60615403
Belgium3,401753402,986288293
Norway2,385762,37228440
Sweden1,93421161,89776191
Australia1,709+1007881,6141167
Portugal1,6001451,58126157
Brazil1,5462521,519187
Canada1,47020141,436139
Denmark1,3951311,38142241
Malaysia1,30611+11391,1562640
Israel1,238+1671371,20024143
Turkey1,236301,20615
Czechia1,165+45161,15819109
Japan1,10141235825499
Ireland9064589729183
Pakistan803+276+1137844
Luxembourg7988678431,275
Ecuador789143772245
Thailand721+122152668710
Diamond Princess712856713715
Poland649+15713629317
Chile63218623733
Finland62611061512113
Greece62415195901860
Iceland5681556211,665
Indonesia51448294372
Saudi Arabia5111749415
Qatar494334616171
Singapore45521443091478
Russia438+711164213
Romania4333643661423
India425+298+1243930.3
Slovenia414241212199
Philippines396+1633+81834514
Peru36351357511
Bahrain335+121601733197
Egypt32714562573
Estonia32643222246
Hong Kong3184100214442
Mexico316+652431012
Panama31331309773
Croatia306+5215300575
South Africa27422725
Argentina2664272356
Lebanon24848236436
Colombia235+4232305
Iraq23320571566
Serbia22222218425
Dominican Republic202319919
Algeria20117651195
Taiwan195+262281658
Armenia1942192665
Bulgaria190+333184327
Kuwait189+130159544
Slovakia1857178234
Latvia180+41117995
San Marino175204151135,158
Hungary167+367+116144617
Uruguay158158245
UAE153238113215
Lithuania14311141153
Costa Rica13422130226
Bosnia and Herzegovina12612123138
Vietnam118+51710121
Faeroe Islands118+3141042,415
Morocco1154310813
North Macedonia11511113155
Andorra1131111121,462
Jordan112111111
New Zealand10210221
Cyprus951391379
Moldova941291323
Malta902881204
Albania892285231
Brunei882862201
Sri Lanka87+538424
Cambodia86+228415
Venezuela77+7156223
Belarus7615618
Burkina Faso7545664
Tunisia75317176
Ukraine7331692
Senegal675624
Azerbaijan65111536
Réunion6416371
Kazakhstan60603
Palestine59174212
Guadeloupe581574145
Cameroon56+162542
Oman55173811
Georgia54351114
Trinidad and Tobago505036
Liechtenstein46+9461,206
Uzbekistan46+3461
Martinique441437117
Afghanistan4011381
Cuba351343
Channel Islands3232184
DRC301290.3
Nigeria302280.1
Mauritius28226122
Bangladesh2723220.2
Guam27126160
Bolivia27+3272
Honduras26263
Ivory Coast25+112230.9
Ghana231220.7
Puerto Rico231228
Monaco23122586
Montenegro22+11+12135
Paraguay2212113
Macao22101234
Guatemala191181
Guyana1911824
Jamaica1912166
Rwanda19191
French Guiana181860
French Polynesia181864
Togo16162
Gibraltar15213445
Kenya15150.3
Barbados141449
Kyrgyzstan14142
Maldives1331024
Madagascar12+9120.4
Tanzania12120.2
Ethiopia11110.10
Mayotte111140
Mongolia10103
Aruba91884
New Caledonia7+3725
Seychelles7771
Bermuda6696
Equatorial Guinea664
U.S. Virgin Islands6657
Gabon5142
Isle of Man5559
Saint Martin55129
Suriname559
Bahamas4410
Greenland4470
Eswatini443
Cayman Islands31246
Curaçao31218
Cabo Verde335
CAR330.6
Congo330.5
El Salvador330.5
Fiji3+133
Liberia330.6
Namibia331
St. Barth33304
Zambia330.2
Zimbabwe330.2
Sudan2110.05
Nepal2+1110.07
Angola220.06
Benin220.2
Bhutan223
Guinea220.2
Haiti220.2
Mauritania220.4
Nicaragua220.3
Niger220.08
Saint Lucia2211
Antigua and Barbuda1110
Chad110.06
Djibouti111
Dominica1114
Eritrea110.3
Gambia110.4
Grenada119
Vatican City111,248
Montserrat11200
Mozambique110.03
Papua New Guinea110.1
St. Vincent Grenadines119
Sint Maarten1123
Somalia110.06
Syria110.06
Timor-Leste110.8
Uganda110.02
Total:341,3873,95714,74610899,040227,601′10,56043.8

Nieuws

In Iran is de toestand evenzeer penibel en angstaanjagend: elke tien minuten sterft een Iraniër! New York, de stad, gaat op slot. Waar het ’t meest eng is, is wel in de Verenigde Staten. In no time is het land van nul besmettingen naar plaats drie gestegen. Achter respectievelijk China en Italië, de landen die het meest in de media komen. China omdat het virus er zo goed als bedwongen is. Ook in feite in no time. Italië omdat het land waarschijnlijk nog niet op het hoogtepunt van de crisis zit. Maar de VS dus. Met 35.000 besmettingen en zo’n 450 doden. In geen tijd een virus onder 1,4 miljard burgers bedwingen. Versus in geen tijd een virus onder 300 miljoen mensen laten uitdeinen, erbij staan en ernaar kijken. De ernst niet bevattend, niet erkennend, niet herkennend. Het is allemaal een kwestie van adequaat bestuur, van voorbereid zijn op crisissituaties als deze. Over voldoende middelen financieel en wat man/vrouwkracht betreft beschikken. Capabel zijn, kennis bezitten en daadkracht.

To be capable or not to be capable, that is the question

Zeker ook: bliksemsnel inzien en erkennen dat Corona ernst was/is. Daarin heeft Donald J. Trump faliekant gefaald. (Geloof het of niet maar door een journalist ooit gevraagd waar de letter ‘J.’ voor staat, antwoordde Trump: “for Genius”…) Het zal hem waarschijnlijk niet in dank afgenomen worden, wanneer puntje bij paaltje komt. Of potlood bij papier in het stemhokje. Want ondanks de naam hebbend zogezegd een voortrekker te zijn in technologie? (Vervlogen tijden; het is al Azië dat de klok slaat op dit gebied, met inzonderheid Zuidelijk Korea.) Stemt men in de VS veelal nog steeds manueel, met potlood en papier. Ouderwetser is niet mogelijk. Herinner u de controverse toen de stemmen eertijds moesten geteld, en herteld worden, en nogmaals geteld? In 2000, Bush versus Gore? Ook manueel? Met dubbeltellingen, malversaties en menselijke fouten alom? Donald Trump faalde maar liefst 7 keer; met opzet, uit domheid, onkunde of per vergissing. Of om alle vier redenen tegelijk? Klik hier voor de bewijzen! Ach, belangrijk is dat de zittende president zich er goed bij voelt. Het gaat ‘m toch allemaal om ‘gevoel’, en niet zozeer om onomstotelijke wetenschappelijke bewijzen, toch? “I feel good about it” zegt ie:

Video’s Coronavirus